MIT ELLENŐRIZZÜNK?
A Nagy Napon már minden leendő gazdi nagyon izgul, le sem tudja venni a szemét a kiskutyáról, alig várja, hogy vége legyen a kötelező procedúrának, és végre saját otthonában láthassa a kutyust. Pedig ezekben a percekben nagyon észnél kell lenni, és a papírokra koncentrálni!
Mire kell figyelnünk? A vételár kifizetésével egyidőben meg kell kapnunk a kutya törzskönyvét (származási igazolás), az oltási könyvet, valamint a valós adatokat tartalmazó, tanúk által hitelesített adásvételi szerződést.
A szerződés aláírása, és a vételár kifizetése előtt mindenképpen győződjünk meg a következő dolgokról:
- a kutya jól olvashatóan van tetoválva, a tetoválási szám megegyezik a törzskönyvben és az adásvételi szerződésben feltüntetett számmal! - ellenőrizzük az oltási könyvben, hogy a kutya megkapta a korának megfelelő oltásokat.
(Tetoválás helyett ma már gyakori, hogy chip van a kutyában, az szolgál az azonosításra.)
Ha a kiskutya nincs megfelelő állapotban, illetve nem kapta meg azokat az oltásokat, kezeléseket, egyéb ellátást, amiket kellett volna az adott korban, akkor az Eladó nem szerződésszerűen teljesített, emiatt szavatossági jogokkal lehet élni vele szemben. A szavatossági jog alapján a Vevő kérhet árcsökkentést, vagy egy másik kiskutyát (ezt nem ajánljuk, a kiskutya nagyon szomorú lesz, ha visszaadják), és kérheti a hibás teljesítésből eredő teljes kára megtérítését. Az Eladó a szavatossági igény teljesítése alól csak akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy a kiskutya az átadás időpontjában teljesen egészséges volt, a betegség oka később keletkezett.
A szavatossági jogok érvényesítésének határideje (kiskutya vásárlása esetében) a kiskutya átvételétől számított hatvan nap. Ha ez az idő eltelik, akkor is lehet még öt éven belül kártérítési igényt érvényesíteni, de ebben az esetben a Vevőnek kell bebizonyítania, hogy kára az Eladó nem szerződésszerű teljesítésére vezethető vissza. Az Eladó pedig a kártérítési kötelezettsége alól mentesül, ha bebizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az általában elvárható.
|