TÖRZSKÖNYVVEL VAGY TÖRZSKÖNYV NÉLKÜL?
Sokszor olvashatjuk hirdetésekben, hogy kiskutya törzskönyv nélkül olcsón eladó. Szerintünk kiskutyát törzskönyv (helyesen származási igazolás) nélkül venni olyan, mint autót eredet-igazolás vagy forgalmi engedély nélkül.
A törzskönyv a tenyésztő szervezet (a MEOE) által vezetett központi nyilvántartás. A származási igazolás a tenyésztő szervezet által nyilvántartott kutya tenyésztési adatairól a törzskönyv alapján kiállított okirat [lásd: a fajtatiszta ebek tenyésztési szabályairól szóló 64/1998. (XII. 31.) FVM rendelet].
A tenyésztőnek az alom megszületése után legkésőbb a tizedik napon két példány „Alombejelentő’-t kell kitölteni és azt a fedeztetési megállapodással és az azon feltüntetett dokumentumokkal együtt a MEOE részére megküldeni. A hiányos vagy késedelmes adatszolgáltatásért a MEOE felárat számít fel.
A MEOE Törzskönyvezési Osztálya az igazolt alombejelentő alapján kiállítja a származási lapokat és azokat a beérkezéstől számított harminc napon belül megküldi az illetékes fajtaszakosztály, illetve helyi szervezet elnökének.
Az azonosítás feltétele az egyedi jelölés-tetoválás, amelyet a kutya fülébe, vagy haskorcába kell a származási lap átadásával egyidőben elvégezni. Származási lapot csak a tetoválás megtörténte után kapja kézhez a tenyésztő, amelyet aláírásával a jegyzőkönyvön hitelesít. A tetoválásnak a kölykök nyolc hetes koráig meg kell történnie. Az alom tetoválása nem végezhető el, ha az egyedek a fajtajellegnek nem felelnek meg, bármely kétség felmerül a fajtatisztaságról, esetleg engedély nélkül, korai, vagy rokonpároztatás fordul elő. Az időközben elhullott, vagy a tetoválásra bármilyen egyéb okból be nem mutatott utódok származási lapjait a tetoválómester 48 órán belül köteles érvénytelenítve a MEOE Törzskönyvezési osztályának visszaküldeni.
Az FCI által tiltott szín, szőr és méretkeresztezés tilos. Ilyen pároztatás esetén az utódok törzskönyvezése nem történik meg.
Ha az almot nem jelentették be, a származási igazolás utóbb nem szerezhető be. Ha az alom bejelentése megtörtént, de a származási igazolást a tenyéstő nem adta kézbe, a származási igazolásról másodlat kérhető.
Ismeretlen származású szerzett, vagy talált, a születése alkalmával nem törzskönyvezett kutya a szerzés, illetve találás tényének hitelt érdemlő igazolása esetén kilenc hónapos koron túli küllembírálat alapján, amennyiben valamely fajta jellegének megfelelő birtokosának kérésére „Törzskönyvi Nyilvántartás”-ba vehető. Ennek igazolására „Nyilvántartási lapot” adnak ki (pl.: Buksi – fehér puli kan, sz.: 1980 őszén).
(Forrás: MEOE szabályzat)
A véleményünk szerint a törzskönyv kiváltásának ára nem drágítja jelentősen a kiskutya árát. Érdemes tehát eleve elkérni a törzskönyvet.
|