Havanese standard
A standardban, azaz fajtaleírásban van meghatározva, hogy a tökéletes kutyának hogyan kell kinéznie. Mivel a valóságban tökéletes kutya nem létezik, a tenyésztés célja a standardban leírtakat minél jobban megközelítő kutyákat előállítani, a kiállításon pedig a bírók a standard alapján bírálják el a kiállított kutyákat. A havanesere jelenleg kétféle standard van érvényben: ezek az utoljára 1996-ban módosított, Magyarországon is érvényben lévő FCI standard, és a 2001-ben frissített, Amerikában érvényes AKC standard.
FCI standard:
FORDÍTÁS: Dr. J. M. Paschoud és R. Binder asszony.
SZÁRMAZÁS: Földközi tenger nyugati része, Kitenyésztette: Kuba.
PATRÓNUSA: F.C.I.
AZ ÉRVÉNYES ÉS EREDETI STANDARD DÁTUMA: 1996. 12. 10.
ALKALMAZÁS: Társasági és kisérőkutya
FCI CSOPORT BEOSZTÁS: IX.-es fajtacsoport társasági - és kísérőkutya Section 1. Bichonok és rokon fajták. Munkavizsga nélkül.
RÖVID TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS: Ez a fajta a Földközi tenger nyugati részén a spanyol és az olasz partvidék környékéről származik. Minden valószínűség szerint, ezek a kutyák a tengerész kapitányok által kerültek Kubába. Nevét a sokszor előforduló Havanna-színről (tabak) kapta. Sajnálatos módon az eredeti Havannai vérvonalak kihaltak, csak egyes egyedeket sikerült Kubából kicsempészni. Ezeknek az egyedeknek a leszármazottai az USA-ban élnek.
ÁLTALÁNOS MEGJELENÉS: A Havanese egy kicsi, erőteljes, rövidlábú kutya. A szőre hosszú, dús, puha és hullámos. A mozgása élénk és rugalmas.
ARÁNYAI: A fang hossza az orrhegytől a stopig megegyezik a koponya hosszával a stoptól a fejbúbig. A testhossz 4:3 -hoz aránylik a marmagassággal.
VISELKEDÉS/JELLEM (WESEN): Különösen éber, jelző kutyának nagyon jól nevelhető. nagyon kedves, vidám, aranyos, játékos, sőt egy kissé bolondos. Nagyon szereti a gyerekeket és állandóan játszana velük.
FEJ: Közepesen nagy, a fejhossz viszonyítva a törzshöz (farktőtől a marig) 3 : 7 -hez. Agykoponya Koponya: Lapos fejtető, lehet egy kevéssé domború, széles. A homlok kissé kiemelkedő, felülről nézve a koponya hátul gömbölyű, minden más oldala szinte egyenes és szögletes. Stop: Mérsékelten kifejezett.
ARCORRI RÉSZ: Orrtükör: Fekete. Fang: Az orrhegy felé elkeskenyedő, de soha sem hegyes, vagy tompa. Ajkak: Vékonyak, szárazak és jól simulók. Fogazat. Ollós harapás. Kívánatos a teljes fogazat. A P1 és az M3 hiánya eltűrhető. Pofák: Nagyon laposak, nem előreugrók. Szemek: Elég nagyok, mandula formájúak, lehetőleg mély barna színűek. A kifejezése barátságos. A szemhéjak lehetőleg sötétek, vagy feketék legyenek. Fülek: Relatív magasan tűzött, a pofák mellett lógva hordja, egy alig látható ráncot alkotva enyhén megemeli. A végei kissé hegyesek. Hosszú rojtos szőrrel takart. A fülek nem lehetnek olyanok, mint egy szélmalom, sem pedig a pofákhoz simulók.
NYAK: Közepesen hosszú.
TEST: Hossza valamivel több, mint a marmagasság. Felsővonal: Egyenes, az ágyék enyhén ívelt. Far: Elég csapott. Bordák: Jól íveltek. Alsóvonal: A has jól felhúzott.
FAROK: Magasan hordott, a formája lehet egy görbe bot alak vagy előnyösebb, ha a hátára csavarodik. A szőrzet hosszú és selymes.
VÉGTAGOK: ELÜLSŐ VÉGTAG: Egyenesek és párhuzamosak, szárazak, jó csont felépítéssel. A földtől a könyökig lévő hossz, ne legyen több, mint a könyök és a mar közötti hosszúság.
HÁTULSÓ VÉGTAG: Nagyon jó csontozat, mérsékelt szögelés.
MANCSOK: A formájuk enyhén hosszúkás, és kicsik. Az ujjak szorosan illeszkednek egymáshoz. (zárt mancsok).
MOZGÁS: A Havanese mozgása természeténél fogva vidám, könnyű, és rugalmas. Az egyenes elülső végtagok szabadon mozognak, míg a hátulsó végtagok egy jó tolóerővel szolgálnak.
SZŐRTAKARÓ:
SZŐRZET: Az aljszőrzet gyapjas, de alig fejlett, sokszor szinte hiányzik. A fedőszőr nagyon hosszú (12 - 18 cm ) egy felnőtt kutyánál. Puha, sima vagy hullámos, fürtöket is képezhet. Bármilyen igazítás, vagy a hossz igazítása ollóval vagy a kutya trimmelése tilos. Kivéve : a mancsokat. A homlokszőrzetet lehet egy kissé rövidíteni, hogy a szemeket ne fedje el. Az arcorri részen is lehet a szőrzeten igazítani, de előnyösebb, ha meghagyjuk a természetes hosszát.
SZÍN: Két szín változat van.
* Ritkán tiszta fehér, a fakónak a különböző árnyalatai; a világos fakótól a havanna színig (tabakszín, vöröses-barna) (dohány) ; ezekben az engedélyezett színekben lehet foltos, megengedett az enyhén fekete-felhős árnyalat. * A megengedett színek, és foltok ( fehér, világos- fakó, havanna szín ) fekete foltokkal, fekete szőrzet.
NAGYSÁG: Marmagasság: 23 - 27 cm Tolerálva: 21 - 29 cm
HIBÁK: Minden eltérés a megengedettől hibának tekintendő, és a hiba nagyságának megfelelően kell értékelni.
SÚLYOS HIBÁK: * A tipusos általános megjelenés. * A hegyes, vagy tompa arcorri rész, ha az arcorri rész nem egyenlő hosszú a koponya hosszával. * Ragadozó madárszerű szemek, túl mélyen illesztett szemek, vagy dülledt szemek, vagy ha a szemhéj csak részben sötéten pigmentált. * Túl hosszú, vagy túl rövid törzs. * Egyenes farok, vagy nem magasan hordott farok. * A elülső végtagok francia állása. * Elkorcsosult hátulsó mancsok. * Kemény szőrzet, nem elég dús szőrzet, rövid szőr, kivéve a kölyökszőrt, nyírott szőr.
KIZÁRÓ OKOK: * Pigmenthiányos orrtükör. * Előre - vagy hátraharapás. * Entropium, vagy Ectropium ; egy vagy mind két szemhéj pigmenthiánya. * Túl nagy vagy túl kicsi méret.
M. J. A kanoknak két jól fejlett herével kell rendelkeznie, melyek a herezacskóban helyezkednek el. |