A havanese polsa
A havanese, mint minden hosszszr fajta, rendszeres szrzetpolst ignyel. Ezzel a problmval minden kezd havanesetulajdonos viszonylag gyorsan szembetallja magt, m ritkn kap megfelel tancsot ezen a tren.
Egy rendszeresen polt havanese napi fslse mindssze 10-15 percet vesz ignybe. Az, hogy egy kutya mennyire utlja a fslst, nagyban fgg attl, hogy klykkorban mennyire szoktattuk hozz, illetve mennyire vagyunk vele trelmesek pols kzben.
A legfontosabb, hogy minl korbban megismertessk kutynkat a fsvel s a kefvel, ugyanis amg mg rvid a szre, ez nem jelent neki klnsebb megrzkdtatst, viszont hozzszokik, hogy a megfelel testhelyzetben maradva, nyugodtan viselje el ezt a procedrt. Lehetleg minden nap szaktsunk idt a fslsre, de legalbb heti hrom alkalommal. A napi fsls mellett leginkbb az szl, hogy ilyen gyakorisg mellett kevsb tud sszecsomsodni a szrzet, teht gyorsabban, s kevesebb szrvesztesggel vgezhetjk ezt a mveletet, tovbb kutynk is jobban hozzszokik az polshoz, ha az mindennapi letnek rszv vlik.
A fslshez keressnk egy sk felletet, ahol knyelmesen hozz tudunk frni a kutyhoz. Szksgnk lesz egy ers fmfsre, amely kt oldaln klnbz srsg fogakkal van elltva, egy kzepes mret, rugalmas gumiprnba gyazott tskkkel elltott kefre, valamint egy kismret fsre a bajusz s a szemkrnyki rszek rendbentartshoz. Megknnytheti a munkt valamilyen csomlazt spray, vagy vzzel hgitott kondicionl, amelyre igazn nem is a csomk eltvoltshoz lesz szksgnk, hanem megvja a nagy meleg, vagy gyakori frdets miatt kiszradt szrt a tredezstl, knnyebb teszi a fslst, megakadlyozza a szr sztatikus feltltdst, s szennytaszt hats. Nem rt, ha kznl van nhny csat, vagy csipesz, illetve ksbb szksgnk lesz egy ers krmvg fogra, valamint egy kicsi, les ollra a talpprnk kzti szr kivgsra. A legnagyobb hiba, amit fslsnl elkvethetnk az, ha csak a szrzet fels rtegt fsljk, vagy kefljk t. Ilyenkor az als szrrteg menthetetlenl elfilcesedik, s ha ksn vesszk szre, mr csak a teljes szrzet lenyrsa oldhatja meg a problmt!
Fektessk a kutyt az oldalra a lbaival magunk fel. Hajtsuk fel, s ha szksges rgztsk csatokkal, vagy csipeszekkel a szrt a hastl a htig. A legals 1-2 cm szlessg svon kezdnk dolgozni, s fokozatosan haladunk a gerinc irnyba. A szrt a tvnl fogjuk, hogy a lehet legkevesebb fjdalmat okozzuk a kutynak, s a fs srbben fogazott felvel lass, egyenletes mozdulatokkal fsljk a szrt a tvtl a vgig. Amennyiben csomt tallunk, azt elszr ujjainkkal, majd ha mr meglazult, a fs ritkbban fogazott felvel prbljuk finoman sztbontani, ilyenkor mindig a szr vgtl haladjunk a tve fel. Soha ne tpjk a szrt a csomknl, s ne prbljuk ollval tvgni, mert ez mindenkppen komoly szrvesztst fog eredmnyezni!
A leginkbb csomsodsra hajlamos rszek a hajlatok a lbak tvnl, a nyak (klnsen ha przon stltatjuk a kutyt), valamint a ht a farok tvnl. Amikor vgeztnk az als svval, a fltte lvvel folytatjuk a fslst, amg el nem jutunk a ht kzepig. Ekkor a lbak kvetkeznek, itt ugyanezzel a mdszerrel haladjunk a lb tvtl a mancs irnyba. Ha vgeztnk, megfordtjuk a kutyt, s ugyanezt megismteljk a msik oldaln is. Fsljk ki a farkat s a fleket, majd kvetkezhet a fej: a szemzugbl tvoltsuk el a csipt, a knnyfolystl elsznezdtt szrt trljk t brvzes vattval.
Az esetleg a bajuszba, vagy szakllba szradt telmaradkokat nedves szivaccsal tvoltsuk el, majd a kis fsvel fsljk ki az arcszrzetet. Sokan levgjk a szembelg szrt, mondvn, hogy zavarja a kutyt a ltsban, ez azonban nem igaz. Egyesek szerint kifejezetten vdi a szemet a tz napsugaraktl. Amennyiben mgis zavar minket, kezdetben egy-egy csattal rgzthetjk ezeket a szrszlakat a fejtetn, majd ha elg hosszak lesznek, egy gumival kontyba foghatjuk ket. Egy-msfl ves korban ri el azt a hosszt a szr, hogy ktoldalt fslve a helyn maradjon.
Ha elkszltnk, lltsuk fel a kutyt, s a kefvel mgegyszer kefljk t az egsz szrzetet, gyelve arra, hogy mozdulataink egyenletesek legyenek. Az tkeflst ne csuklmozdulatokkal vgezzk, mert a szrvgeket megrnt kefe tredezett teszi azokat, gy a szrzet soha nem rheti el teljes hosszt! Nagyon fontos, hogy fsls kzben idrl-idre megsimogassuk, megvakargassuk kutynk fletvt, llt, mellkast, s beczgessk, a fsls vgn pedig alaposan dcsrjk meg, s adjunk neki kedvenc jutalomfalatjbl, hogy a fsls pozitv lmnyknt rgzdjn benne!
A frdets ltalban havi egy maximum kt alkalommal ajnlott, de ez kutynk brnek rzkenysgtl fggen vltozhat. Ha hossz szre van a kutynknak, rdemes olyan sampont venni, ami nercolajat, vagy kkuszolajat tartalmaz. Kizrlag nagyon j minsg kutyasampont hasznljunk, s pontosan tartsuk be a flakonon feltntetett higtsi arnyt, mivel az esetleges brkiszrads, vagy allergis reakci miatt vakarz kutya bre kisebesedik, ennek kvetkezmnyeknt ekcma, gombsods, vagy fertzs alakulhat ki. Lteznek klnbz sznezsamponok is, de ezek hasznlata felesleges.
Ess, sros idben naponta tbbszr is szksges lehet a stltatsbl nyakig koszosan hazarkez kutya frdetse, ilyenkor azonban kizrlag tiszta vizet hasznljunk a tiszttshoz, sampont, vagy egyb kozmetikumot ne! A frdets mindig a kutya fslsvel kezddjn, ellenkez esetben a szrben lv csomk a frdets hatsra kifslhetetlenl ssze fognak llni!
Helyezznk a kd aljra csszsgtl gumisznyeget s lltsuk bele a kutyt. A kutya flbe tegynk egy-egy vattagolyt, mert a halljratba kerl vz kellemetlen gyulladst tud okozni! A sampont tilos tmnyen hasznlni, teht egy kis tlban, vagy flakonban vzzel hgtsuk fel, majd alaposan mossuk meg vele a kutya teljes testt - ne drzslgessk a szrt ssze-vissza, mert be fog csomsodni. A fejet hagyjuk utoljra, itt legynk vatosak, lehetleg ne kerljn a szembe a sampon! Langyos vzzel alaposan bltsk ki a sampont a szrbl, majd ismteljk meg ugyanezt a kondcionlval (ezt szintn fel kell hgtani). Miutn ezt is lebltettk, kivehetjk a kutyt a kdbl, s hozzlthatunk brig zott kedvencnk megtrlgetshez. Ehhez hasznljunk minl tbb, j nedvszvkpessg trlkzt. Ne drzslgessk a szrt a trlkzvel, mert ez is csomsodst okoz, inkbb csak nyomkodjuk ki a szrbl a vizet. ttrls utn ne felejtsk el kivenni a vattagolykat a flbl!
A szrtssal kapcsolatban megoszlanak a vlemnyek. Ha hajszrtt hasznlunk, mindig langyos, vagy hideg hmrskleten szrtsuk vele a kutyt! A szrtsnl a fslsnl mr megismert, rtegrl rtegre halad mdszert hasznljuk, a pofaszrt a vgre hagyjuk, s a hajszrtt a legalacsonyabb fokozatra lltva szrtjuk. A hajszrit hasznlata ellen leginkbb az szl, hogy flslegesen kiszrtja a kutya brt, s szrzett, ezrt a lwgjobb, ha hagyjuk, hogy magtl megszradjon a kutya. Ilyenkor a legfbb problmt az okozza, hogy frdets utn a kutya megkergl, s a laksban fel-al szguldozva 2-3 mtereket csszik az lln, s a pofaszrn. Ez ugyan rendkvl mulatsgos ltvny, de a szrnek semmikppen sem tesz jt, ha lehet, prbljuk megakadlyozni (nem fog sikerlni)!
Az pols tovbbi teendi kz tartozik a szrszlak kitpse a halljratbl, a szr kinyrsa a talpprnk kzl, a mancs szrzetnek fazonra igaztsa, a krmvgs, valamint higiniai okokbl a vgblnyls, s a nemi szervek krli szr rvidre nyrsa. Ezeket a feladatokat kezdetben mindenkppen bzzuk kozmetikusra, vagy az llatorvosra, s ha idvel elg btorsgot rznk magunkban ahhoz, hogy sajt kezleg vgezzk el ezeket a teendket, akkor is krjnk meg valakit eltte, hogy mutassa meg, hogyan kell csinlni!
(Forrs: Kmfor) |